Pytania? Zadzwoń ! +48 667 942 464

Czas ładowania strony a seo

06/02/2013

Wiele osób pyta, co wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania? Jest to temat rzeka, gdyż grup czynników mających znaczenie przy pozycjonowaniu, jest co najmniej kilkanaście. Ich waga w pozycji strony w wynikach wyszukiwania zmienia się praktycznie przy każdej zmianie algorytmu wyszukiwarek. Tym, który w ostatnim czasie stanowi silny czynnik wewnętrzny strony, jest czas ładowania strony.


Dlaczego czas ładowania stron jest tak istotny przy pozycjonowaniu?

Żeby zobrazować to zagadnienie wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Załóżmy, że wybieramy się na sylwestrowy bal. Kreacje są gotowe, wszystko dopięte na ostatni guzik, jesteśmy w pozytywnym nastroju i… dzwonimy po taksówkę. Jeśli jakimś cudem w godzinach „sylwestrowego szczytu” dodzwonimy się do operatora, otrzymawszy informację o czasie oczekiwania, nasz szampański nastrój prawdopodobnie pryśnie jak mydlana bańka. Jednak nie chodzi tu o nastrój, lecz o  to, co powoduje informacja o długim czasie oczekiwania. Wielce prawdopodobne, że spróbujemy dodzwonić się do kolejnej korporacji z nadzieją, że u konkurencji czas oczekiwania będzie krótszy. W przypadku taksówek musimy liczyć na szczęście. W przypadku stron internetowych na szczęście to nie przypadek decyduje o czasie oczekiwania.

Wniosek z tej historii jest dość oczywisty: Czas oczekiwania skutecznie zniechęca do skorzystania z usługi. Nie inaczej jest w przypadku stron internetowych i SEO. Podobnie jak w przypadku taksówek, większe jest prawdopodobieństwo, że skorzystamy z korporacji, która przyjedzie najszybciej, tak i w przypadku witryn internetowych - odwiedzimy tę, która załaduje się szybko. Jeśli przyjdzie nam oczekiwać stosunkowo długo na załadowanie strony, poczujemy się zirytowani i zrezygnujemy z wejścia na stronę, na korzyść strony konkurencyjnej.
Zależność tę zauważyli inżynierowie odpowiedzialni za algorytmy wyszukiwarek i wzmocnili wpływ czynnika, jakim jest czas ładowania strony, na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zgodnie z zasadą, aby dostarczać wartościowe wyniki, z których użytkownicy będą zadowoleni.
Oczywiście sama optymalizacja czasu ładowania strony, nie zapewni wyników na szczycie listy wyszukiwania, gdyż jak na wstępie wspomniano czynników wpływających na pozycję jest bardzo dużo. Czas ładowania strony to jeden z czynników wewnętrznych, który do tej pory był mocno niedoceniany. Bez zadbania o szybkie ładowanie się strony, trudniej o znalezienie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.