Pytania? Zadzwoń ! +48 667 942 464

Nowe przepisy dotyczące cookies

21/03/2013

Od 22 marca 2013 r. zaczynają obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy Prawo Telekomunikacyjne (DU z 21.12.2012, poz. 1445), która została dopasowana do dyrektyw Unii Europejskiej.  Administratorzy stron internetowych powinni w szczególności przyjrzeć się  Art. 173 tej ustawy. Ustawodawca określa tam politykę dotyczącą plików cookies i nakłada na administratorów stron WWW obowiązek informowania o fakcie wykorzystywania przez serwis plików cookie oraz o tym, jak można zrezygnować z zapisywania i udostępniania informacji zawartych w "ciasteczkach".

Unia kontra ciasteczka

Zapisy jakie nakłada na kraje wspólnoty unijna dyrektywa, powstała w interesie internautów i ma chronić nieświadomych użytkowników przed wykorzystywaniem informacji o ich preferencjach w celach handlowych. Informowanie przez witrynę o celu używania cookies, miałoby zapewnić użytkownikom możliwość kontroli oraz większą prywatność w Sieci. Wśród polskich administratorów stron internetowych oraz internautów znajdziemy zarówno przeciwników jak i zwolenników nowych przepisów. Dla webmasterów oznacza to dodatkową pracę i umieszczanie na łamach witryn internetowych dodatkowych modułów z informacją o plikach cookie, a dla userów w teorii kłopotliwe zatwierdzanie komunikatów na stronach. Dla wielu jest to niepotrzebne uprzykrzanie życia, tym bardziej że komunikat ma znaczenie czysto informacyjne, a rzeczywista decyzja czy witryna będzie zapisywać i odczytywać cookies czy też nie, leży tylko w gestii użytkownika, który może zmienić ustawienia przeglądarki ("Abonent lub użytkownik końcowy może wyrazić zgodę (...) za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego z wykorzystywanym przez niego telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi"). Co więcej, znowelizowana ustawa przewiduje kary dla administratorów, którzy nie podporządkują się od piątku nowym przepisom.

Pliki cookie przechowywane są w schowku przeglądarki internetowej i służą zapamiętywaniu informacji, głównie dla wygody użytkownika, np. indywidualnych ustawień, zawartości koszyka w sklepie internetowym, loginu i hasła (jeśli zgodzisz się aby przeglądarka zapamiętała hasło). Ciasteczka są często niezbędne do poruszania się po serwisie i prawidłowego wyświetlania zawartości strony. Istnieją też ciasteczka wydajnościowe, czyli pliki w których zbierane są informacje analityczne o sposobie korzystania ze strony oraz cookies funkcjonalne, służące do zapamiętywania preferencji użytkownika. Dzięki cookies administratorzy wiedzą jakie treści i z jakiego IP były przeglądane i choć pliki cookies są anonimowe, to przekazują dane z Twojego komputera. Standardowe pliki cookies wykorzystywane są przez większość stron WWW, jednak istnieją również ciasteczka które wykorzystywane są w handlu do targetowania reklamy i śledzenia użytkowników. Szczególnie wobec ostatniego typu ciasteczek Unia Europejska dostrzegła konieczność stworzenia nowych regulacji prawnych.

Jak wyłączyć cookies?

Nowelizowana ustawa Prawo Telekomunikacyjne określa warunki kiedy "przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej" (czyli cookies) jest dozwolone, nie określa jednak dokładnie w jaki sposób informacja ma się pojawić na stronie. Wiele witryn umieszcza komunikat w nagłówku strony, bądź w stopce kierując do podstron z informacją na temat polityki prywatności. W praktyce mogliśmy i dalej możemy regulować obsługę plików cookies w zainstalowanej na naszym komputerze przeglądarce internetowej... tyle, że nie każdy wie gdzie.

Jeśli uważasz, że ciasteczka naruszają Twoją prywatność w Sieci, możesz w każdej chwili je zdezaktywować dla danej witryny, lub dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki. Szczegółową instrukcję, gdzie należy szukać takich ustawień dla poszczególnych przeglądarek znajdziesz na tej stronie.

Informacja dotycząca wykorzystywania i gromadzenia plików cookies na stronie WWW.DG-COM.PL

Art. 173. 1. Przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w tele- komunikacyjnym urządzeniu końcowym abonenta lub użytkownika końcowego jest dozwolone, pod warunkiem że:
  1. 1)  abonent lub użytkownik końcowy zostanie uprzednio bezpośrednio poinformowany w sposób jednoznaczny, łatwy i zrozumiały, o:

    a) celu przechowywania i uzyskiwania dostępu do tej informacji,

    b) możliwości określenia przez niego warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez niego telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi;

  2. 2)  abonent lub użytkownik końcowy, po otrzymaniu informacji, o których mowa w pkt 1, wyrazi na to zgodę;

  3. 3)  przechowywana informacja lub uzyskiwanie do niej dostępu nie powoduje zmian konfiguracyjnych w tele- komunikacyjnym urządzeniu końcowym abonenta lub użytkownika końcowego i oprogramowaniu zainstalo- wanym w tym urządzeniu.

    2. Abonent lub użytkownik końcowy może wyrazić zgodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, za pomocą ustawień

oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez niego telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi.

3. Warunków, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się, jeżeli przechowywanie lub uzyskanie dostępu do infor- macji, o której mowa w ust. 1, jest konieczne do:

1) wykonania transmisji komunikatu za pośrednictwem publicznej sieci telekomunikacyjnej;

2) dostarczania usługi telekomunikacyjnej lub usługi świadczonej drogą elektroniczną, żądanej przez abonenta lub użytkownika końcowego (...)".